Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 22. prosince 2015 - 17:34Volvox.cz si právě čtou 4 lidé
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Recenze: Pivo – Co si dát k pití příště. Když se nebojíte ochutnat z cizích sklenic


Pivo. Pro Česko obrovský fenomén, který i v těchto letech zažívá velký boom, zejména kvůli minipivovarům, které rostou jako houby po dešti. Kniha Pivo – Co si dát k pití příště se nicméně jiným publikacím, které se věnují zejména českým pivům, vzdaluje. Je totiž určená pro ty, kteří se na cestách nebo v pivotékách nebojí sáhnout i po něčem jiném, než je české pivo.

Autorem publikace je Michael Larson a kniha vyšla původně ve Velké Británii, k nám se dostává její český překlad. Z toho, že autorem je cizinec, plyne i fakt, že je kniha určená zejména pro ty, kteří se nebojí v případě piva porozhlédnout po nových chutích i mimo malý (byť výkonný) český pivní dvoreček. A hodit se tak bude těm, kteří při cestách světem rádi ochutnávají místní piva, nebo pro ty, kteří čas od času zajdou do českých pivoték, které zejména ve větších městech nabízejí i zahraniční produkci.

A hodit se bude i těm, kteří chtějí vědět něco víc i o speciálech, které začínají vyrábět české pivovary. Kromě tradičních a ve světě proslavených českých ležáků se tak můžete zorientovat v britských a irských ALE, v evropských kontinentálních ALE, v evropských kontinentálních ležácích nebo amerických pivech. Zajímavý je nicméně i způsob, jakým tuhle mezinárodní encyklopedii pivních stylů autor prezentuje. Nezahrne vás totiž tunami dat, ale vždy jen těmi nejdůležitějšími informacemi. O to však praktičtějšími.

Máme-li být konkrétní, nalistujeme si například dvě strany věnované českému světlému ležáku. Dozvíme se na pár řádcích jeho historii, v jakých sklenicích se podává, jakou má chuť podle kategorií, zajímavosti, významné pivovary i to, k jakým jídlům se hodí. I pro Čecha, který už tohoto druhu piva vypil hektolitry, budou některé informace nejspíš nové. Věděli jste třeba, že se český světlý ležák hodí ke korýšům nebo indické kuchyni? Napadlo by vás, že mezi třemi pivovary, jejichž produkt autor doporučuje ochutnat, bude americký pivovar?

Kromě samotného katalogu piv je hodně zajímavým nápadem také speciální tabulka (Pivní výběropedie), ve které je podle země původu seřazena devadesátka pivních stylů. To vám pomůže se snadnou orientací a díky ní si budete moci najít své další pivo, které ochutnáte. Od věci nejsou ani texty o tom, jak se pivo vaří, jak se podává a skladuje, jak se správně ochutnává nebo jak se optimálně kombinuje s jídlem.

Sečteno podtrženo, kniha není pro ortodoxní české pivaře, kteří se nečeských druhů piv bojí jako čert kříže. A není ani pro ty, kteří si chtějí o konkrétním druhu piva číst na 150 stránkách a být zahlceni informacemi. Tato publikace je určena pro ty, kteří se nebojí poohlédnout po dalším pivu i mimo tradiční český dvoreček. A pro ty, kteří se o konkrétním pivním stylu chtějí dozvědět vše podstatné během chviličky.

Michael Larson
Pivo: Co si dát příště
Nakladatelství Volvox Globator, 2015
250 stran
Hodnocení: 70 %

Blesk, 22. 12. 2015, Petr Holan

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 3958