Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 20. ledna 2009 - 13:08Volvox.cz si právě čte 10 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Portrét umělce jako nafoukance


Slavný syn slavného otce, Martin Amis, je po řadě románů nyní představen i prvotinou s názvem Věnováno Ráchel.

Že Martin Amis (1949) umí vytvořit postavy značně protivné, nesympatické, až odpudivé, to dobře vědí všichni čtenáři Peněz či Londýnských polí, tedy autorových románů z 80. let. Teď máme možnost poznat jejich předchůdce, mladého, egoistického a předčasně vyzrálého Charlese Highwaye.

Věnováno Ráchel je Amisovým románovým debutem. V angličtině vyšla kniha v roce 1973 za značného mediálního zájmu, a to jednak pro autorův původ, jednak pro to, že Martin Amis v té době byl již poměrně významnou postavou na londýnské literární scéně coby literární kritik.

Obě tyto skutečnosti se nakonec v románu odrážejí. Charles Highway je velice sečtělý, jak nám neopomene dát při každé příležitosti najevo, snaží se dostat na Oxford a k etablování ve vyšších kruzích mu má pomoci i vztah s Ráchel, která již na Oxfordu studuje a jejíž bydliště prozrazuje příslušnost k zámožnější společenské vrstvě.

Literatura má přece svůj vlastní život Román se odehrává v sérii jakýchsi vzpomínek, které jsou ale již vždy literárně zprostředkovány - vypravěč se totiž probírá svými zápisky - anglický název Rachel Papers toto evokuje silněji než český název Věnováno Ráchel.

V těchto zápiscích komentuje své někdejší prožitky a způsobem, jímž nám je předkládá, se pokouší prezentovat sebe sama jako moudřejšího, vyzrálejšího, nicméně je velice těžké mu to uvěřit. Již zde se ohlašuje Amisovo přesvědčení, tak silně vyjádřené v pozdějších románech, že realita a bezprostřední zkušenost nejsou v moderní době možné, neboť jsou vždy výsledkem nějaké konstrukce.

Právě tato nemožnost bezprostřední zkušenosti je hlavní příčinou, proč Charles Highway není a nemůže být šťastný člověk. Jeho život je smutný. To, co si naplánoval, se mu beze zbytku podaří. Dostane se na Oxford a získá i Ráchel - i když tu, pravda, až na druhý pokus. Nicméně obojí je produktem vypočítavosti, ve vztahu k literatuře ani k ženě není žádná vášeň, a tak je jen logické, že dosažení takových cílů nemůže přinést žádné uspokojení. Hlavní problém Charlesova postoje k životu nejlépe později vyjadřuje jeho oxfordský učitel, když mu říká: "...literatura má přece svůj vlastní život. Nemůžete ji takto bezohledně používat ke svým cílům."

Jakkoli by se na první pohled - i podle názvu - mohlo zdát, že středem románu je Ráchel, tím opravdovým centrem Charlesova vyprávění je jeho otec. Vztah mezi nimi není ani zdaleka jednoduchý, a i když inspirace zde není úplně autobiografická - jak později Amis přesvědčivě vysvětlil ve svém životopise Zkušenost -, přece jen zde jistá podobnost je.

Využít sociální rozdíly ke svému prospěchu Charlesovy ambice jsou totiž do značné míry motivovány snahou vyrovnat se svému otci. Jeho stín je zde neustále přítomný, stejně jako je přítomný v celém raném díle Martina Amise. Nakonec i příběh Charlese v jistých ohledech kopíruje příběh Jima, protagonisty prvního románu Kingsleyho Amise Šťastný Jim.

Zatímco však Jim je typickým příkladem chlapce z chudé vrstvy a jeho příběh je kritikou sociálních rozdílů, extrémně sebereflexivní Charles toho problematizuje mnohem víc. I zde hrají roli sociální rozdíly, které jsou příčinou jistého odlidštění, nicméně zdaleka nejsou tím hlavním, proti čemu mladý Charles revoltuje. Nesnaží se je zpochybnit, spíš využít ke svému prospěchu - a hlavním terčem jeho kritiky se stávají estetické a literární normy.

Věnováno Ráchel je kniha značně sebevědomá a sebereflexivní. Dramatický monolog, kdy autorův hlas probleskuje tu a tam mezi řádky, se Martinu Amisovi podařilo zvládnout výborně a příběh vykazuje i vytříbený smysl pro humor. Na druhou stranu je občas až příliš poznat, že se jedná o prozaikovu juvenilii: některé scény působí až příliš vynuceně, až příliš z románu čouhá snaha šokovat za každou cenu. I přes to vše je však Věnováno Ráchel velmi podařený debut vynikajícího satirika.

***

HODNOCENÍ LN ****

Martin Amis: Věnováno Ráchel
Přeložila Kateřina Klabanová Volvox Globator, Praha 2008, 192 stran

Ve vztahu k literatuře ani k ženě není žádná vášeň, obojí je produktem vypočítavosti, a tak je logické, že dosažení cílů nemůže přinést hrdinovi žádné uspokojení.
Martin Amis (1949)

Syn Kingsleyho Amise debutoval jako prozaik česky právě vydaným románem Věnováno Ráchel. V češtině dále vyšly jeho knihy Peníze, Londýnská pole, Šíp času či Na návštěvě u paní Nabokovové. Patří k silné generaci britských prozaiků - společně se Salmanem Rushdiem, Ianem McEwanem, Julianem Barnesem či Kazuem Ishigurem.

20. 01. 2009, Lidové noviny, LADISLAV NAGY

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5875