Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. května 2004 - 16:39Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Poslední Learyho trip


Sborník vzpomínek na Timothy Learyho Pohled z onoho světa doplňuje českému čtenáři obraz jedné z nevlivnějších a zároveň nejkontroverznějších postav amerických 60. let. Robert Forte, Learyho přítel v posledních letech jeho života, pro sborník shromáždil rozhovory a příspěvky od nejbližších lidí, souputníků, obdivovatelů i kritiků. Obdivné a děkovné texty hrají sice přesilovku, avšak - přestože většina ohlasů byla napsána krátce po Learyho smrti - nevznikl knižní pomníček ve smyslu "o mrtvých jen dobře".

Prorok. Ale čeho?
Psycholog, filozof, spisovatel, multimediální umělec, zpočátku uznávaný profesor na Harvardu Timothy Leary se proslavil především jako propagátor psychedelických drog. Byl kvůli nim vyobcován z vědecké obce, sám své přístupy nepřestal pokládat za vědecké - v pojetí psychedelik zohledňoval mystický aspekt těchto "starobylých svátostí" (určitý typ drogového opojení je odpradávna spojován s náboženským prožitkem). Leary přijal od tibetského lámy Govindy pověření pracovat na výzkumném úkolu sblížení filozofie Západu a Východu. A nechyběly mu politické ambice - koncem 60. let kandidoval na guvernéra státu Kalifornie - jakkoli byl jeho život neustálým střetem s konzervativním myšlením, které vždy přihrává mocenským strukturám. Nejen on se nakonec domníval, že za narafičením dvou špačků marihuanových cigaret v jeho voze, které byly příčinou jeho odsouzení do vězení na mnoho let, stála americká vláda. Po útěku (!) z vězení přijal ve švýcarském exilu pomoc překupníka se zbraněmi. Zda skutečně udával své přátele a ženu FBI, netuší ani Forte. Výroky typu, že by raději dovolil svým dětem brát heroin, než by je v USA posílal do školy, si v očích veřejnosti asi moc nepomáhal. Třebaže si upřímně přál harmonický život v lásce pro všechny tvory na této planetě - i v tom byl představitelem 60. let - žít s ním asi nebyl med. Všechny jeho manželky ho opustily, ta první si dokonce vzala kvůli jeho nevěře život, syn ho zatratil, dceru málem dostal do kriminálu. Podle jedněch přehlížel rizika užívání drog a výzkumu psychedelik de facto uškodil, podle jiných to byl "prorok na útěku", který přiměl těžké zločince (když vzali drogu) promlouvat jako středověké mystiky. Leary, v posledních letech života propadlý kybernetice, označil počítače za drogu 80. a 90. let, což přimělo jistého počítačového experta konstatovat, že "Tim Leary bude první člověk, jemuž se podaří postavit počítače mimo zákon."

Zvláštní laskavost
Sborník mimo jiné zachycuje poslední protagonistův trip: pětasedmdesátiletý Leary, umírající na rakovinu, pod vlivem nespecifikované látky frčí po losangeleském bulváru, dvě fešné dívky na kapotě kabrioletu. Nechybí zádušní projev, úryvky dopisů, vyrovnaná vzpomínka jedné z Learyho manželek, výklad jeho horoskopu (pro laika víceméně nesrozumitelný) ani slova jeho kmotřenky, herečky Winony Ryderové, o "Timově" výchovném působení v období jejího dospívání. Forte se nevyhnul ani rozhovoru s Learyho studentem, jenž se podílel na jeho nuceném odchodu z Harvardu, nebo s duchovním učitelem Richardem Alpertem (známým jako Ram Dass), jenž se po letech úzké spolupráce s Learym na drogovém programu vydal zcela jinou cestou. Škoda, že se tu neobjeví autentická vzpomínka Learyho předního "fanouška" Allena Ginsberga, nýbrž jen obhajoba vězněného guru z roku 1971. Cenná jsou svědectví - i od psychologů a lékařů - o významu, který mohou správě užitá psychedelika a transpersonální psychologie vůbec pro člověka mít. "... dokázal jsem zavolat rodičům a říct jim, že je mám rád, dokázal jsem přistoupit na jejich tuhé katolictví, konzervativnost a odlišnosti. Jedna hodina se rovnala deseti letům psychoterapie (...) pomohlo mi to vykročit rovnýma nohama do dospělého života," popsal svůj první zážitek s LSD Terence McKenna, jenž mimoděk převzal po Learym roli mluvčího psychedelické zkušenosti. Forte Learyho ukázal jako osobnost, jež se zjevně nedá uchopit jednoznačně, jež udělala mnoho chybných kroků, ale přes veškerou sobeckost, extravaganci a sarkastičnost byla v mnohém moudrá a laskavá. A hlavně, její význam vysoko přesahuje roli potrhlého excentrika, který učil mladé fetovat, jak bývá Leary nezřídka chápán.

Timothy Leary
Pohled z onoho světa.
Sestavil Robert Forte.
Překlad Markéta Cukrová.
Volvox Globator, Praha 2001, 296 stran, náklad a cena neuvedeny.

09. 07. 2001, Alena Melichová, Mladá fronta DNES

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7827