Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 10. července 2012 - 18:34Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Ladislav Křivánek: Válečné deníky


Montreal se pomalu stává významným městem českých spisovatelů. Po válce to byl velký básník exilu Pavel Javor (občanským jménem Dr. Jiří Škvor), později Dr. Rudolf Roden s manželkou Evou, Milan Havlín, před dvěma lety Anka Votická, vloni Alena Martinů, letos Dr. Josef Maxant, a nyní Olga Nováková & Dr. Miloš Novák. Ač tvorba Dr. R.Rodena, A. Votické i O. Novákové pojednává o válce, ona je jediná, která s budoucím manželem zažívala válku na svobodě v cizině, i když však často za těžkého bombardování.

Její úspěšnou knihu “Válečné deníky”, do které přiložila napínavou manželovu cestu do odboje, vydalo pražské nakladatelství Volvox Globator, které ji v květnu vystavovalo na mezinárodním knižním veletrhu v Praze. Je jen štěstím osudu, že tato kniha mohla spatřit světlo světa. Mladá Olga zanechala po válce své deníky u sestry v Praze a dostala je až po několika desítkách let. Znovu si je přečetla až po smrti svého manžela v roce 1984. Protože se jí vnoučata často ptala na její a dědečkův život za války, přepsala do počítače všechny své i Milošovy rukopisy a přeložila je pro ně do francouzštiny. Jinak, jak říká, by asi všechny tyto české rukopisy skončily v koši.

Poslední chybějící deník našla doma její neteř Olga Bezděková-Rejtharová, která jej vloni přivezla do Montrealu a pomohla tetě Olze se psaním na počítači v češtině. Později ukázala tyto zajímavé deníky nakladatelství Volvox Globator, které deníky uvítalo jako vhodný doplněk knihy válečných vzpomínek jejího otce Stanislava Rejthara, letce RAF, “Dobří vojáci padli”, kterou již vydalo vloni ve třetím vydání. Olga Bezděková-Rejtharová též “Válečné deníky” později editovala, a má nespornou zásluhu na jejich vydání.

Olga Horníčková-Nováková se narodila před devadesáti lety v rodině diplomata na našem vyslanectví ve Varšavě. V roce 1938 ve svých patnácti letech začala “Olička” psát svůj deník. Za normálních okolností bych nikdy nečetl žádný dívčí deník (nikdy jsem nečetl ani deníček naší dcery), ale na její knížku jsem se velice těšil a nebyl zklamán. Zhltnul jsem ji, když ještě pomalu voněla čerstvou tiskařskou černí. Její deník má co říci a je svědectvím doby. Od raných let strávených v míru děj graduje a dostává spád, že by to člověk přečetl nejraději na jeden zátah.

Zpočátku popisuje svá studia se sestrou ve Varšavě na francouzském lyceu, jakož i prázdniny v Československu v letech 1937 a 1938. Po přepadení Československa Hitlerem v roce 1939 odchází s rodiči a celým vyslanectvím do exilu do Francie, kde se snaží se sestrou pokračovat ve studiu. Po přepadení Francie a velice komplikované plavbě v zaminovaném moři unikají bombardování a dostávají se v roce 1940 do Anglie, kde její otec již pracuje v kabinetu exilové vlády Dr. E. Beneše.

Její válečná anabáze s popisem všech kritických událostí dovede strhnout čtenáře do víru dějin a často i zvednout adrenalin. V říjnu 1940 obě sestry začnou studovat v Oxfordu a v červnu 1942 se tam vdají při dvojité svatbě za naše západní vojáky. Olga si bere JUDr. Miloše Nováka, který slouží u československé tankové brigády a později se zúčastní bojů v Normandii při obléhání Dunkerque (1944-1945). Její sestra Vlasta si bere válečného pilota RAF Stanislava Rejthara, který slouží u 313. čs. stíhací perutě a později se zúčastní slovenského povstání (1944). Po ukončení studií rok nato se obě manželky odstěhují do Londýna. Obě rodiny se rozrostou a jejich štěstí kalí pouze čekání návratů otců z bojů a zákeřné nálety V1 a V2.

Druhou část knihy tvoří deník Dr. Miloše Nováka a jeho napínavý osud, který velice dobře doplňuje vyprávění Olgy, čím vším oba za války prošli. Aby se dostal na západní frontu do Francie, utíká z Protektorátu přes Slovensko do Maďarska, kde je uvězněn a deportován zpět na Slovensko. Další jeho pokus byl úspěšný a dostává se konečně do Francie. Po napadení Francie odcházejí čeští vojáci a letci do Anglie.

Po skončení války se rodina přesune do Prahy, později služebně do Belgie a po roce 1948 odchází do exilu v Montrealu. Závěr knihy popisuje život v Montrealu souběžně s osudem rodiny její sestry, která po roce 1948 zůstala v Československu, a za komunistů trpěla jako ostatní západní letci a jejich rodiny. Rodina Olgy a Dr. Miloše Nováka prožila v Montrealu velice šťastný život až do smrti Dr. M. Nováka v červnu 1984. Paní Olga byla profesorkou francouzštiny a Dr.Novák díky svému malířskému talentu byl vedoucím grafického oddělení letecké firmy Canadair, a posledních 14 let pracoval v grafickém oddělení Royal Bank, největší banky v Kanadě.

Největší radostí paní Olgy je její velká rodina čítající 7 dětí, 37 vnoučat a 26 pravnoučat. Přestože už v září oslaví své 90. narozeniny, je stále velice čilá a aktivní. Mimo to, že je vedoucí našeho montrealského Klubu seniorů, dosud řídí auto a v neposlední řadě nezapře, že byla v mládí mimo jiných sportů též úspěšná vítězka mnoha plaveckých závodů. Ještě i letos si již několikrát zaplavala kraula v kanadských jezerech a řekách státu Vermont.

Jsem moc rád, že jsem si mohl tuto jedinečnou knížku přečíst, a rád si ji přečtu znovu. Každému ji rád a vřele mohu doporučit. Další podrobnosti o knize najdete ZDE. Kniha Olga Horníčková-Nováková, Miloš Novák: “Válečné deníky” je k dostání doma ve všech knihkupectvích.

 

 

 

 

 

 

5. 7. 2012, czechfolks.com, Ladislav Křivánek

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 5954