Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 10. října 2006 - 19:21Volvox.cz si právě čte 6 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Jaké filmy by doporučil Godard?


Příbramské nakladatelství Camera Obscura vydalo knižní přepis filmových esejů režiséra Jeana-Luca Godarda Příběh(y) filmu. Volvox Globator přišel s tlustospisem 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. Dvě naprosto protikladné knihy o filmu, které se vtipně doplňují.

Útlý Godard nemůže na první pohled s lesklou encyklopedicky laděnou publikací soupeřit. Z titulní strany Příběh(ů) filmu se soustředěně dívá mimo tento svět na filmový pás běžící před očima sám velký francouzský režisér. Proti jeho pohledu filozofa a esejisty stojí démonický obličej Jacka Nicholsona ze Záření Stanleyho Kubricka na hřbetu a pokerová tvář Samuela L. Jacksona z Pulp Fiction Quentina Tarantina na přebalu. Skutečný autor zastupující sám sebe a zosobňující teoretický a filozofický přístup k filmu jako fenoménu 20. století versus fiktivní postavy vybrané jako nejlepší a nejvýmluvnější ikony pro záměr prezentovat výběr 1001 snímků světové kinematografie, které je opravdu potřeba vidět, aby... snad aby se divák propracoval na rovinu godardovského uvažování. A sám si zjistil, jestli je pro něj zajímavá, nebo nikoliv. Příběh(y) filmu obsahují přepis všech osmi filmů-esejů, které Godard natočil v rozmezí deseti let od roku 1988 do 1998, doplňuje je úvod od redaktora časopisu Chicago Reader a autora mnoha knih Jonathana Rosenbauma. Knihu ocení hlavně "godardologové". Do sytosti se mohou probírat faktografií související s Godardovou tvorbou uvedenou jako součást knihy v dokumentaci. Obsahuje kapitoly Data života a tvorby, Filmografie, Výběrová bibliografie a Poděkování JeanaLuca Godarda.

Kniha má formát jako DVD a silná je jako DVD dvě. To má své opodstatnění. Jak vysvětluje nakladatel Miloš Fryš, který zároveň knihu z francouzského originálu přeložil, měla zároveň s publikací vyjít i 4 DVD s Příběh(y) filmu. Jejich vydání se ale zatím odkládá. Fryš totiž neuspěl u Státního fondu ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie s žádostí o dotaci.

Zatímco Godard není pro každého a je potřeba vyvinout jistou dávku trpělivosti a soustředění při jeho objevování, 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete pro každého je. Kniha v sobě spojuje mainstream a pokus o hlubší záběr. Snaží se poučit bezbolestně. V podstatě je z ranku publikací typu 101 rekordů a kuriozit, 25 věcí, které žena nikdy nepochopí, nebo 1000 nejkrásnějších míst na Zemi.

Podle standardizovaných parametrů sestavuje katalog, podobný tomu z IKEA, v němž můžete listovat a namátkou si vybírat, co chcete vidět (koupit). Nepouští se a ani se nemůže pustit na tenký led objevování skrytých perel světového filmu. Prostě celkem bezpečně rekapituluje snímky režisérů velkých jmen a díla časem prověřená, která mají předplacené přední pozice v jakémkoliv žebříčku nej- filmů. Prokládá je v duchu postmoderního kánonu s díly neklasickými, béčkovými, ryze popovými (jež ale budou za pár let klasikou).

Výsledný výběr vzešel z brainstormingu a vyjednávání několika desítek recenzentů, kritiků a filmových vědců, nad nimiž dohlížel jako editor Steven Jay Schneider, doktorand filozofie na Harvardu. Každý z 1001 filmů představuje většinou stránkový text z pera některého z přispěvatelů. Mezi nimi figuruje i řada filmových kapacit -Geoff Andrew, Tom Gunning nebo Phil Powrie. Vedle každého filmu jsou uvedeny i stručné informace o jeho tvůrcích, hercích a případných cenách. Rozhodně nejde o vyčerpávající encyklopedii, ale o popularizační dílo, jehož jediným systémem je chronologické řazení po dekádách, jinak vybízí k volnému listování, kterému nejlépe sluší metoda otevírání knihy naslepo. Pokud člověk stíhá přečíst před usnutím jen jednu stránku, pak může být 1001 filmů knihou na 1001 večer. Ale jen za předpokladu, že mu vyhovuje nechat si vysvětlit, o čem ty filmy ve skutečnosti jsou.

Jedním z kolektivu autorů je i Rosenbaum, autor předmluvy ke Godardovi. Propojení je ale nakonec ještě silnější. I ze setkání s Godardem totiž vzejde seznam několika stovek filmů. Jen je potřeba se k nim propracovat oklikou, přes literárnost režisérova esejistického, občas náročného, občas odlehčeného, občas fascinujícího, občas provokujícího uvažování o filmovém médiu. Godard přes konkrétní přistupuje k obecnému. 1001 filmů obecné vynechává a konkrétní servíruje. Doporučuje se proto obě knihy zkombinovat.

***

HODNOCENÍ LN ****

Jean-Luc Godard: Příběh(y) filmu
Camera Obscura, Příbram 2006, 303 stran

HODNOCENÍ LN ****

S. J. Schneider a kol.: 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete
Volvox Globator, 2006, 960 stran

4. 10. 2006, Lidové noviny, JINDŘIŠKA BLÁHOVÁ

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 6902