Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 16. listopadu 2004 - 15:55Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Fanoušci, novináři i badatelé se ptají: kdo je Pynchon?


VOLVOX GLOBATOR/KGB VYDAL DALŠÍ KNIHU AMERICKÉHO SPISOVATELE THOMASE PYNCHONA

Spisovatel Thomas Pynchon se vyhýbá publicitě a prchá před fotografy. Tento prostý fakt už zrodil nespočitatelné množství diskusí, teorií i analýz, pokoušejících se zjistit, kdo ten chlap vlastně je.

Mnoho novinářů, literárních badatelů i fanoušků se už roky věnuje jeho stopování. A protože jeho poslední fotografie jsou staré už desítky let, způsobí mezi nimi rozruch každý objev - třeba jeho letošní dvacetistránková předmluva k novému vydání Orwellova 1984.

Na začátku 70. let udělal pátračům velkou radost článek, který v časopise Playboy publikoval Pynchonův (údajný) bývalý nejlepší přítel Jules Siegel, který "porušil dohodu o mlčení" a napsal text se zahořklým titulkem: Kdo je Thomas Pynchon a proč utekl s mou ženou?

Záhadný autor se stal fenoménem. Jeho roli zvláštní celebrity v americké společnosti potvrdil i oblíbený animovaný seriál americké stanice FOX Simpsonovi. V díle, jenž měl premiéru letos v lednu, prý dokonce zaznívá Pynchonův skutečný hlas, ale jeho skutečnou dnešní podobu divákům ani nenaznačil. Obličej jeho kreslené postavy se totiž skrýval pod nasazeným papírovým sáčkem.

Pynchon zaujal čtenáře i kritiky už na začátku kariéry: za první román s názvem V. z roku 1963 získal cenu Nadace Williama Faulknera. Po třech letech publikoval Dražbu série 49 a v roce 1973 Duhu přitažlivosti. Zhruba v té době začalo být jasné, že autor dává přednost komunikaci se světem výhradně přes svá díla.

V roce 1984 sbírka jeho raných povídek Pomalý učeň. V roce 1990 pak Vineland, některými akademiky pokládaný za následek autorova přílišného sledování televize, a o sedm let později další text, tentokrát psaný angličtinou 18. století, Mason a Dixon.

Autor už se důsledně zdržoval v ústraní, a tak se záhy objevily i názory, že Thomas Pynchon je pseudonym. Jeden z nich dokonce pokládá za Pynchona dalšího dobrovolného psance, amerického spisovatele J. D. Salingera, který se začal skrývat už v šedesátých letech. Prý byl znechucen jak kritiky, tak fanoušky, kteří si jeho knihu Kdo chytá v žitě interpretují po svém, bez ohledu na jeho záměry. Podle vzpomínek jeho dcery Margaret, které vyšly letos česky pod názvem Kdo chytá sny, jsou ale pravým důvodem Salingerova poustevničení spíš jeho potíže s mezilidskými vztahy vůbec. Řada čtenářů dokonce nalézá mezi Pynchonovým a Salingerovým dílem podobnosti. Láká je k tomu i fakt, že Salinger už čtyřicet let žádnou knihu nevydal - rozhodně ne tedy pod vlastním jménem.

Další hypotéza naopak tvrdí, že Pynchon je skutečný a publikuje ještě pod jinými jmény. Například by mohl být pravým autorem literárně kritických dopisů, pod kterými byla během 80. let v různých kalifornských novinách podepsána jistá Wanda Tinasky, dáma údajně spřízněná s ruskou královskou rodinou, ale momentálně žijící pod mostem.

Ti, kdo si nelibují ve fantastických teoriích, mají k dispozici několik faktů, která pokládají za nezvratně prokázaná. Podle nich se Pynchon narodil roku 1937 v New Yorku, koncem padesátých let studoval fyziku a pak anglistiku (tu např. u Vladimira Nabokova) na Cornellově univerzitě. Sloužil u námořnictva a tehdy začal psát povídky. Střízlivé nakladatelské kruhy mají za to, že dnes Pynchon žije v New Yorku s manželkou Melanií, která je literární agentkou. Na závěr letošního roku se chystá další český překlad Pynchonovy knihy, již zmíněné Duhy přitažlivosti z roku 1973, která byla mj. oceněna jako dílo srovnatelné s Melvillovou Bílou velrybou; zároveň ji však komise pro udělování Pulitzerovy ceny označila za "nečitelnou" a "obscénní". Rozsáhlá apokalyptická vize se odehrává v poválečném Německu a nepostrádá Pynchonův typický humor ani znepokojení ze světa, v němž je možné snad všechno. Třeba existence světoznámého autora, kterého nikdo nezná.

 

Nejznámější snímek Thomase Pynchona pochází z doby jeho vysokoškolských studií, kdy se ještě před fotografy neschovával.

19. 10. 2004, Právo, Barbara Hajná

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 8897