Titulní stránka
Poslední aktualizace stránky: 3. května 2004 - 16:40Volvox.cz si právě čte 7 lidí
e-mail

Novinky O nás Katalog Kavárna Zajímavosti, archiv Zajímavé odkazy na internetu Veletrhy Obsah koąíku
O NÁS


Kontakty

Knihkupectví

Katalog ISBN

TOP 50

Napsali o nás

HLEDÁNÍ


Potvrdíte stiskem ENTER

Zdeněk K. Slabý, Petr Slabý - Svět jiné hudby


Ač se to zdá neuvěřitelné, i v době internetových databází, snadno doplňovatelných, aktualizovatelných a udržovatelných, se pořád ještě najdou nadšenci nejen ochotní vydávat knižní hudební encyklopedie, ale především i nadšenci schopní je několik let tvořit. Před časem jsem tu ventiloval svůj údiv z neuvěřitelně detailní punkové encyklopedie Řev kytar, aby krátce po ní, po dlouhém očekávání a avizování, vyšla před vánoci i kniha Svět jiné hudby autorů otce a syna Slabých.

Kniha, která už vzbuzuje respekt dříve, než ji vůbec otevřete. Na bezmála tisíci stranách najdete několik set hesel z oblasti hudební avangardy, zpracovaných většinou dost podrobně - každou stať o daném interpretovi či kapele doplňuje jeho diskografie a výběr z o něm publikovaných článků. Krom hudebníků došlo i na několik hesel věnovaných respektovaným hudebním vydavatelstvím či fenoménům jako je festival Alternativa. Když si představím to množství práce, upřímně se mi dělá mdlo. Rozsah jednotlivých položek je pochopitelně úměrný nejen významu - mezi nejobsáhlejší texty a nejčastěji zmiňovaná jména tak zde patří třeba John Zorn, Elliott Sharp, Zeena Parkins, Chris Cutler či Fred Frith - ale pochopitelně i osobnímu vkusu autorů. A pokud ho znáte (třeba z jejich článků - P. Slabý publikuje všude možně, Z. K. Slabý hlavně v Uni), nepřekvapí vás ani žánrový záběr - o jménech jako např. Frank Zappa, Tom Waits či (abych zalovil úplně jinam) třeba Kraftwerk tu nějaké zmínky také najdete, ale důraz je kladen jinam. Objem informací jasně napovídá o hlubokých znalostech a širokém přehledu obou autorů, a rozebírat při tomto rozsahu, jestli se náhodou na někoho zapomnělo, mi připadne téměř nesmyslné. Snad jen u domácí scény si to neodpustím: v plánovaném dodatku bych rozhodně uvítal pár jmen, na která tu nedošlo (pokud se vešla Činna nebo Neuro, nebyli by marní třeba Psí vojáci či DG 307). Ze souhrnného pohledu je také otázkou, zda-li by bývalo nebylo od věci přizvat někoho na elektronické experimenty, o kterých je tu toho opravdu pomálu, a díky čemuž vyznívá záběr knihy poměrně konzervativně.

Ale i tak je rozsah ohromující, a pro toho, kdo se o danou oblast zajímá, se jedná o knihu mimořádného významu; položku, která rozhodně nezůstane v knihovně na okrasu. Jen doufám, že podobných jedinců, schopných sáhnout do peněženky pro nemalou částku bude dostatek, aby v budoucnu došlo nejen na slibovaný dodatek, ale hlavně na další podobné knihy vůbec.

21. 01. 2003, freemuzic.cz, Tonda Kocábek

© 1991-2024 VOLVOX GLOBATOR
Vytvořilo a spravuje studio LAMA

Počet přístupů na tuto stránku: 7576